Avşar: Emlak Konut GYO, tasarruf tedbiri açıklanırken bu ölçüde büyük bir alımı niye yaptı

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, TOKİ’nin ve EMLAK Konut GYO’nun lüks konut yaptığını, dar ve orta gelirli vatandaşa yönelik konut yapımına gereken önemi vermediğine değindi.

Avşar: Emlak Konut GYO, tasarruf tedbiri açıklanırken bu ölçüde büyük bir alımı niye yaptı

Avşar, Cumhuriyet tarihinden bu yana devletin, dar ve orta gelirli vatandaşa yönelik konut yapımını bir misyon olarak kabul ettiğini, süreç içerisinde çeşitli isimler altında konuyla ilgili kurumlar kurduğunu, organizasyonlar düzenlediğini ve şu an bunun TOKİ marifetiyle yapmaya çalıştığını söyledi. 

Avşar, ancak TOKİ ve Emlak Konut GYO gibi kamu kuruluşlarının, sosyal konutu değil lüks konutu hedefleyen, dar ve orta gelirli vatandaşı ev sahibi yapmak yerine rant yaratmayı önceleyerek bu misyonu yerine getirmediğini dile getirdi. 

Son 22 yılında TOKİ ve Emlak Konut GYO’nun yaptığı konut sayılarına değinen Avşar, 20 yılda Emlak Konut GYO tarafından inşa edilen 90 bini aşkın konutun yüzde 69’u lüks konut olduğunu, yine TOKİ’nin 22 yılda ürettiği 1 milyon 200 bin küsur konutun sadece yüzde 15’i dar gelirlilere yönelik olduğunu söyledi. 

Avşar, sözlerinde son zamanlarda gündeme gelen ve birçok soru işareti barındıran bir örneğe yer verdi ve açıklık getirilmesi gerektiğini söyledi.

Avşar, “Geçen hafta Bakanlığın üstlendiği Yeniden Fikirtepe Projesi’nden bin 615 bağımsız bölümün Emlak Konut GYO’ya satıldığını gördük. Satın alma işleminin toplam tutarı 11,5 milyar TL’dir. Bu satın alma işleminde birim başına ortalama 7,1 milyon TL düşmektedir.” şeklinde konuştu ve konuyla ilgili kamuoyunu merak ettiği soruları sordu.

Avşar; “Emlak Konut GYO, onca tasarruf tedbiri açıklanırken bu ölçüde büyük bir alımı niye yaptı? Hangi müteahhitler kurtarıldı? Kamu zararı oldu mu? Bu soruların hiçbirinin cevabı belli değil, adeta kapalı kutu.” dedi.

  Hibya Haber Ajansı