Bakan Akar: “Ege ve Akdeniz’in dostluk denizi olması samimi dileğimizdir”

DEREN KOCAMANOĞLU-04.04.2023-HİBYA- Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, Hatay’da açıklamalarda bulundu.

Bakan Akar: “Ege ve Akdeniz’in dostluk denizi olması samimi dileğimizdir”

Bakan Akar’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“6 Şubat depreminden sonra da Yunanistan, bizi ilk arayanlardan olmuştur. İlk yardım teklifinde bulunan ülkelerden olmuştur ve bu çerçevede gerek arama kurtarma, gerekse insani yardım konusunda buradaki çalışmalarıma gerçekten önemli katkılar sağlamıştır.

Dostum, mevkidaşım Sayın Bakana bu gösterdiği destek ve dayanışmadan dolayı bir kez daha kendisine teşekkür ediyorum. Bu vesileyle 28 Şubat’ta meydana gelen elim tren kazasında hayatını kaybedenlere de taziyelerimi sunuyorum, başsağlığı diliyorum ve yaralılar var onlara da acil şifalar diliyorum.

Yunanistan ile ilişkilerimizin her zaman iyi olması için karşılıklı gayretlerimizi sürdürüyoruz. Tabii ki bazı sorunlarımız var bu sorunlarımızı da çözmek durumundayız. Bu sorunları da iki medeni ülke olarak uluslararası hukuk çerçevesinde, müttefiklik ruhuna uygun olarak ve barışçıl yol ve yöntemlerle karşılıklı saygı ve diyalog içinde çözebileceğimizi umut ediyor, bunun taraflar için yararlı olacağına bütün kalbimle inanıyorum.

Ege’nin iki yakasında komşu ülke olarak bizim sorunlarımız da dostluğumuz da çok boyutlu. Bizim arzumuz, dileğimiz, temennimiz, beklentimiz yeni bir felaketi beklemeden deprem felaketinin akabinde yaşanan bu yaklaşımın ve olumlu yapıcı havanın devam etmesi ve diyalog kapılarının açık olması. Böylece kalıcı bir iş birliği ortamının oluşturulmasıyla Ege ve Akdeniz’in artık gerçekten dostluk denizi olması bizim samimi dileğimizdir.

Bu önemli ve anlamlı ziyaretten dolayı mevkidaşım, değerli dostum Yunanistan Savunma Bakanı Panagiotopoulos‘a bir kez daha hoş geldiniz dileklerimi sunuyorum. Kendilerine teşekkür ediyorum."

Yunanistan Savunma Bakanı Panagiotopoulos'un konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Bugün burada bu ziyaret çerçevesinde sevgili dostum ve mevkidaşım Hulusi ve onun ekibiyle yapmış olduğum görüşmeler çerçevesinde şunu da ifade etmek isterim ki dünyamız son dönemde güvenlik anlamında yeni meydan okumalarla karşı karşıya bulunmaktadır ve iklim değişikliği ile ortaya çıkan ve hızlı bir şekilde artan doğal afet de güvenli anlamına gelmektedir. Biz de ülkeler olarak bu yeni meydan okumalara karşı nasıl mücadele edebileceğimizi konuşmak durumundayız.

Yunanistan, depremin ilk dakikalarından itibaren Türkiye’nin uluslararası yardımla ilgili talebi çerçevesinde Avrupa yardım mekanizmasının harekete geçmesiyle ilgili üzerine düşeni yapmıştır.

Yine bu ziyaret vesilesiyle şöyle sembolik bir mesajı da vermek istiyorum. Benzer trajediler, doğal afetler esasında ülkeler arasındaki anlaşmazlıkların, problemlerin ne kadar da küçük boyutlarda olduğunu gösterdi bize.

Biz tabii ki gerekli koşulların elverdiği ölçüde ülkelerimiz arasındaki istikrar, dayanışma ve iş birliğinin daha da ileriye götürülmesi için elimizden gelen katkıyı vermeye hazırız.”

Hibya Haber Ajansı