Finlandiya NATO’nun 31. üyesi oldu

SÜMEYYE YALÇIN - 04.04.2023 - HİBYA - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ortak basın açıklaması yaptı.

Finlandiya NATO’nun 31. üyesi oldu

Stoltenberg konuşmasında “Her zamankinden daha güçlüyüz Sayın  Niiniströ liderliğiniz, kararlılığınız için çok teşekkür ediyorum. Finlandiya ya tarihin en güçlü ittifakına katıldığını için hoş geldiniz diyorum.” ifadesini kullandı.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yolun başından beri bizimle beraberdiniz. Yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdik. Belki onlarca görüşme gerçekleştirdik. Tabii ki çok büyük bir gün Finlandiya için. Bu günün NATO içinde çok önemli bir gün olmasını diliyorum.  Hepimizin en temel öncelikleri ve insanların güvenlik içinde yalayacağı bir dünya istiyoruz. Dünyanın en mutlu ulusu Finler tüm dünya biliyor. Umuyoruz ki kısa süre içinde bu üye sayısı 32’ye çıkacak. İsveç’inde üyeliğini iple çekiyoruz. Büyük çaba gösteriyoruz. “

Sorular ve cevaplar

Soru- Bu noktaya nasıl gelindi?

Niinistö: “NATO açısından birçok önemli tarihi andan  bahsetmemiz mümkün. Finlandiya olarak da ortaklarımız yanına katıldığımız tarihi bir gün.”

Soru- Finlandiya İsveç’in NATO’ya katılmasına nasıl yardımcı olabilir? NATO bundan sonra İsveç konusunda nasıl ilerleyecek? Rahatlamış hissediyor musunuz.?

Niinistö: “ Sonuç ve süreç anlamında bakacak olursak evet. Bütün süreç çokta zorlu değildi. Karşılıklı güven içerisindeydik. Finlandiya’ya yönelik büyük bir güven vardı. Zaman içerisinde üye olacağımızı biliyorduk. Temelde süreç o kadar da zorlu olmadı. İsveç’e elimizden geldiğince yardım etmeye devam edeceğiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye devam ediyorum. “

Stoltenberg: “Her ikimizde Ankara ile yakın temas içerisindeydik. Yakın zamanda ziyarette bulundum. Sayın Cumhurbaşkanı  Erdoğan ile birçok kez görüştüm. Finlandiya’nın üyeliğinin onaylanmasının yanı sıra İsveç’in üyelik sürecini güçlü mekanizmanın yeniden çalıştırılması konusunda yeniden mutabık kaldık. Bunun sonrasından ilerlemeye devam etmek önemli. İsveç’in süreci devam etmektedir. İsveç’inde vermiş olduğu sözleri tutması gerekiyor. Herhangi bir şekilde engelin kalmaması gerekiyor. Bu NATO için birinci öncelik. Elimizden geleni yapacağız.”

Rusya sorusu

Niinistö: “Diğerlerinin ne yapacağımızı ne yapmayacağımızı söylemesini kesinlikle kabul edemeyiz. NATO’nun kapısını kapatmaya çalıştı ama hiç kimse bize ne yapacağımızı dikta edemez. Rusya bir bakıma bir korku oluşturmaya çalıştı. Biz nünün içerisinde değiliz biz onlardan korkmuyoruz."

Soru- Finlandiya ve NATO için farklı bir dönem mi başlıyor?

Niinistö: “10 yıldan uzun süredir İsveç ile birlikte ortak olarak tüm bu dönem içerisinde savunma kapasitemizi  NATO ile birlikte çalışarak güçlendirmeye devam ettik. Radikal bir değişim yaşanmayacak. NATO’ya katılmamızın büyük bir değişim getireceğini düşünmüyorum. Finler kendilerini daha güvende hissediyorlar. Bizim içinde en önemli olan bu.”

Stoltenberg: “Finlandiya bugünden itibaren NATO’nun tam üyesi oluyor .Bütün NATO’nun yapısında yer alacak, askeri ve sivil aktivitelerde yer alacak, büyün toplantılarda yer alacak bir de oyu olacak. En önemlisi bugünden sonra  Finlandiya NATO’nun 5. Maddesi  tarafından korunuyor olacak. Yani birimize yapılan saldırı hepimize yapılmış sayılacak.”

Hibya Haber Ajansı